A veszélyes területeken használt termékeknek speciális követelményeknek kell megfelelniük. 2003. júliusában az új 94/9/EG (ATEX 100) Európai irányelv működésbe lépett a korábbinál szigorúbb szabályozásokkal.
A DICTATOR kifejezetten veszélyes területeken alkalmazott ajtórögzítő berendezésekkel szolgál, amelyek megfelelnek az ATEX 100 követelményeinek. Az ajtórögzítő berendezéseket a Vds vizsgálta be (eredmény száma: FSA 98005) és a Berlini Institut für Bautechnik engedélyezte használatukat tűzvédelmi ajtókon (engedélyezés száma: Z-6.5-1646).
Kétféle típus közül lehet választani:
- meghajtás nélküli ajtórögzítő berendezések
- meghajtással kombinált ajtórögzítő berendezés az ajtó kinyitásához.
Általában a központi egységet a veszélyes területen kívülre telepítik, ugyanis ez sokkal gazdaságosabb megoldás. Habár ez robbanásbiztos tartótokban is megrendelhető.
Az érvényben lévő szabályozásokat és előírásokat szigorúan figyelembe kell venni. Az alkotóelemek és működtető berendezések felszerelésének biztosítania kell azok rongálódás mentes állapotát.
Technikai adatok
Alkalmazás
|
Veszélyes területeken
|
|
1 és 2-es zóna
|
Környezeti hőmérséklet
|
0°C - +40°C
|
Védett tűzérzékelő típusa
|
Ex II 1 G EEx ia IIC T5
|
|
Csak védelmi korláttal
|
Elektromágnesek védőjének típusa
|
Ex II 2G EEx m II T6 vagy
|
|
Ex II 2G EEx em II T6
|
Hajtás nélküli ajtórögzítő berendezések alkotóelemei
A nem állandóan zárva tartott tűzvédelmi ajtók rögzítő berendezést igényelnek. Egy ilyen ajtórögzítő berendezés tartalmaz egy füstérzékelőt, egy tápegységet, egy elektromágnest és egy kézi kioldó gombot. Tűz vagy gáz vészjelzés esetén az elektromágnes áramellátása megszakad, a mágnes az ajtót elengedi, az automatikusan bezáródik a beépített rugó, ajtózár vagy ellensúly segítségével. A német szabályozások szerint a veszélyes területeken lévő ajtórögzítő berendezéseket fel kell szerelni egy NC csatlakozós kiegészítő gáz vészjelző rendszerrel, amely kioldja az ajtórögzítő berendezést is. Ha a gáz vészjelző potenciálmentes érintkezőjének a kapcsolási képessége nem elegendő, használható egy további jelfogó, amelyet az ajtórögzítő berendezés tápegysége lát el.
Alkotóelemek
A robbanásbiztos ajtórögzítő rendszer legfeljebb 10 füst vagy hő érzékelőből és legfeljebb 10 robbanás biztos mágnesből áll. A robbanásbiztos mágnes két különböző rögzítő erővel és két különböző kivitelben (kábelcsatlakozó dobozzal vagy csak egy 2 m-es robbanásbiztos kábellel) rendelhető. A központi TSZ 0400 és a feszültséghatároló általában a veszélyes területen kívülre kerül. Ha ez nem megoldható, robbanás biztos tartótokban is elhelyezhető.
- TSZ 0400 központi egység tápegységgel
- Mellékáramkörös feszültséghatároló Z928
- RM 3000EX füstérzékelő (vagy WM 3000EX hő érzékelő)
- 5,6 k Ω ellenállás (a sorozat utolsó érzékelőjébe kell telepíteni)
- Robbanásbiztos mágnes
- Kézi kioldógomb
- Gáz riasztó
Meghajtásos ajtórögzítő rendszerek alkotóelemei
A tűzvédelmi ajtók automatikus nyitásához használható egy engedélyezett, robbanásbiztos ajtómeghajtás. A robbanásbiztos ajtórögzítő berendezések mágneseit általában csak az ajtó nyitott pozíciójában telepítik, és nincsenek beépítve az ajtóhajtásban. Vészjelzés esetén az AR20 lekapcsolórelé leválasztja a vezérlőrendszert az ajtóhajtástól, hogy biztosítsa, hogy a vezérlő rendszer meghibásodása esetén sem marad nyitva véletlenül az ajtó. Az ajtó mechanikusan záródik.
Alkotóelemek
A tűzvédelmi ajtókat nyitó ajtóhajtás nem szerepel az alkotóelemek listáján. Hogy melyik ajtóhajtást válasszuk, függ az ajtó típusától, a szükséges erőtől, funkcióktól stb. A 4. és 5. fejezetben olvasható további információ a robbanásbiztos ajtóhajtásokról. Az AR20 lekapcsolórelé a veszélyes területen kívülre telepítik a központi egységgel és biztonsági korláttal együtt. Habár mind a három alkotóelem robbanásbiztos tartótokban is elhelyezhető.
- TSZ 0400 központi egység tápegységgel
- Mellékáramkörös feszültséghatároló Z928
- AR20 lekapcsolórelé (hogy teljesen lekapcsolja a vezérlőrendszert a meghajtásról vészhelyzet esetén)
- RM 3000EX füstérzékelő (vagy WM 3000EX hő érzékelő)
- 5,6 k Ω ellenállás (a sorozat utolsó érzékelőjébe kell telepíteni)
- Robbanásbiztos mágnes
- Kézi kioldógomb
- Gáz riasztó
TSZ 0400 központi egység tápegységgel
A TSZ 0400 funkciói:
- A csatlakozó füstérzékelők és elektromágnesek áramellátása
- A füstérzékelők vezérlése és értékelése/ellenőrzése: vész vagy meghibásodás esetén a beépített jelfogó érintkező megszakítja a mágnes és ajtózárak áramellátását
- Újraindítás: minden vészhelyzet után a csatlakoztatott füstérzékelőket újra kell indítani. Ezt vagy a központi egység előlapján lévő Újraindítás gombbal, vagy egy különálló Újraindítás gombbal (az AR20 lekapcsolórelével kombinálva kötelező) lehet elérni.
- A további fogyasztók, mint figyelmeztető jelzés vagy jelzőfény, áramellátása
- Kiegészítő potenciálmentes érintkező
RM 3000EX füst- és WM3000Ex hő érzékelők
A veszélyes területeken telepített tűzvédelmi elemek a tűzvédelmi engedélyezésen kívül egy bevizsgálást és bizonyítványt is igényelnek, amely bizonyítja, hogy megfelelnek az EN 94/9/EG (ATEX 100) szabványnak. Mind az RM 3000EX füst- és WM3000Ex hő érzékelők S 3000EX alappal megfelelnek ezeknek a követelményeknek. Az RM3000EX füstérzékelő egy ionizáló érzékelő. A dupla mérő kamrákba sugárzott levegő ionokat termel, amelyek a pozitív és negatív elektródákon át folyamatos áramlást biztosítanak. Amint füst kerül a külső kamrába az áramlás csökken és megnő a feszültség. Az érzékelő így vészhelyzetbe ér, és a jelző LED felvillan. Az RM 3000EX füst- és WM3000Ex hő érzékelők teljesen biztonságosak. Olyan rendszerben kell őket használni, amely tartalmaz egy állítható feszültséghatárolót.
|